Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular:

 

     

1) Minare Kaç Günde Biter:

         Minareler uzunluğuna bağlı olarak yapım aşamasıda uzmaktadır, ancak kabaca hesap etmek gerekirse 40 metre bir minare ortalama 5 hafta gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır.

 

 

      

2) Minarelerde Betonarme Nedemek:

         Minarenin ilk doğduğu yıllarda taş priketler arasına harç yerleştrerek ve minarenin bir cok parçası yerde hazırlanarak yerine duvar örer gibi yerleştrilmesi şeklinde yapılıyordu, ancak ilerleyen yıllarda bu tarz minareler doğa olaylarına karşı koyamayıp yıpranmış ve yok olmuşlardır. Günümüz teknolojisinde ise artık çelik kalıplar sayesinde minarenin bütün parçaları yerinde dökülerek tam birleşme sağlanması ve büyük yapıların yapılmasında kullanılan demir bağlama teknikleri ile minareler çok daha sağlam ve uzun ömürlü yapılar haline gelmiştir. 

 

     

 

3) Yerde dökülen merdiven ve iç parçalrının ne gibi zararı vardır:

        Yerde hazırlanıp dökülen merdivenler, iç gövde elemanları ve orta kolon yerine yerleştrildiğinde diğer parçalar ile kaynamazlar, özellikle merdiven ile dış gövde arasındaki bağlantıyı sağlayan orta kolon parçalardan oluştuğu için minarenin sallanma esnasında ortaya cıkan kuvvete yenik düşmektedir. Bu durumdan şu anlaşılıyor ki farklı zamanlarda dökülen betonlar birbirleri ile kaynama yapmazalar bu sorunun önüne gece bilmek için tekbir minarecilik minarelerin içine hazırladığı özel bir iç kalıp tekniği ile dış gövde, merdiven ve orta kolunun aynı zaman dilimi içinde inşa edilmesi sağlanmıştır.

 

 

 

    

4) Minareler sallanır mı, eğer sallanıyorsa zararı varmıdır.

         Minareler yapıları gereği ince bir dizayn olarak yükseldiği için doğa olayları ağırlıkları üzerinde etken teşkil etmektedir. Örneğin kuvvetli esen bir rüzgar minareyi diğer tarafa doğru itmektedir bu da minarelerde sallanmaya neden olur. Bu salanma minareler için gerekli olan bir işlevdir çünkü fiziki olarak esnemeyen cisim kırılır, bu mantıkla Tekbir minarecilik cok ince hesaplar üzerine minarelerini inşa eder.

 

 

5. Tekbirin Anlamı nedir ?

Tekbir : Bir İslam dini kavramı olan tekbir, Allah’ın herşeyden üstün, yüce, ulu olduğunu ifade eder. Allah’dan başka güç yoktur demektir.